Zabawki Ciąża Ciąża



Strona przepisy kulinarne jest tworzona przez użytkowniczki forum.e-mama.pl
26-11-2022

Tagine warzywne

Tagine to danie kameleon, jakie masz warzywa to możesz ich użyć, polecam oprócz tych w przepisie dodać oliwki zielone.

Składniki:
– 2 łyżki oleju,
– 2 małe cebule, grubo posiekane,
– 2 łyżeczki mielonego kminku,
– 2 łyżeczki mielonej kolendry,
– 1 łyżeczka mielonej czerwonej papryki lub chili w proszku,
– 1 łyżeczka cynamonu,
– 2 ząbki czosnku, posiekane,
– 1 łyżka koncentratu pomidorowego,
– 1 średnia dynia piżmowa, obrana i pokrojona na kawałki,
– 1 batat, pokrojony na kawałki,
– 2 marchewki, pokroić w kostkę,
– szklanka posiekanych suszonych moreli,
– 4 szklanki bulionu warzywnego lub bulionu, podzielone,
– 2 łyżki soku z cytryny,
– sól i pieprz,
– 1 puszka ciecierzycy, odsączona i wypłukana,
– łyżki posiekanej natki pietruszki plus więcej do dekoracji,
– szklanka posiekanej świeżej kolendry, plus więcej do dekoracji,

– 3 szklanki kuskusu,
– 2 szklanki wrzącej wody,
– 1½ szklanki gorącego bulionu warzywnego,
– nasiona granatu (opcjonalnie).

Wykonanie:
1. Rozgrzej olej na dużej patelni z pokrywką na średnim ogniu. Dodaj cebulę i duś minutę.
2. Dodaj kminek, kolendrę, zmiażdżoną czerwoną paprykę, cynamon, czosnek i pomidora po dwóch, aż zaczną pachnieć.
3. Dodaj dynię, słodkie ziemniaki, marchewkę i suszone morele i dobrze wymieszaj, aby się pokryły. Dodaj odpowiednią ilość bulionu, tak aby przykryć warzywa) i sok z cytryny. Doprowadź do delikatnego wrzenia.
4. Gotuj częściowo pod przykryciem na małym ogniu przez około 30 minut, aż warzywa zmiękną. Dodaj sól i pieprz, a następnie dodaj ciecierzycę, pietruszkę, kolendrę i gotuj na wolnym ogniu.
5. W międzyczasie włóż kuskus do dużego naczynia do zapiekania i rozprowadź go w rzadkiej, ew. wrzącej wodzie i pozostałych 1½ szklanki bulionu i przykryj pokrywką lub folią aluminiową, duś przez kilka minut, aż cały płyn zostanie wchłonięty przez kuskus. Delikatnie spulchnij.
6. Aby podać, połóż kuskus na dużym półmisku. Dodaj taginu warzywnego oraz posyp dodatkowo posiekaną natką pietruszki i kolendry. Posyp owocami granatu, jeśli chcesz.

Przesłane przez FasOlka

Składniki na jeden duży słoik:
1 kg dyni Hokkaido, ewentualnie dyni piżmowej
olej
sól
1/2 cebuli
oliwa
szczypta soli
1 ząbek czosnku
3 – 4 łyżki posiekanej pietruszki
szczypta płatków chili
2 – 3 łyżki oliwy
1 1/2 łyżki octu balsamicznego
5 suszonych pomidorów
sól i czarny pieprz

Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzać do 220 stopni. Dynię pokroić na ćwiartki, przy pomocy łyżki wydłubać pestki, posmarować olejem, oprószyć solą i wsunąć do piekarnika. Piec przez 30 – 45 minut do momentu, aż będzie bardzo miękka.
Upieczoną dynię wyjąć na blat i chwilę studzić. W tym czasie cebulę pokroić w drobną kostkę, czosnek posiekać.
Na patelni lekko rozgrzać oliwę, dodać cebulę, szczyptę soli i podsmażać przez 1 – 2 minuty, do momentu, aż zmięknie. Wtedy dodać posiekany czosnek, poczekać 10 sekund, po czym dodać posiekaną pietruszkę oraz płatki chili i smażyć ostatnie 10 sekund.
Upieczoną dynię włożyć do miski, dodać oliwę, ocet balsamiczny, suszone pomidory sól oraz czarny pieprz i dokładnie zblendować na gładką pastę. Do takiej pasty dodać zawartość patelni wraz z aromatyczną oliwą i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku solą, a potem schłodzić w lodówce, żeby się przegryzła. Dobra na każdym pieczywie i o każdej porze dnia.

Porady:
Do tego przepisu najlepiej nadaje się dynia Hokkaido, ewentualnie może być to dynia piżmowa. Ta pierwsza jest gęsta, zwarta i mączysta, dzięki czemu pasta ma odpowiednią gęstość. Używając zwyczajnej dyni olbrzymiej otrzymacie zupę krem.
Dynię Hokkaido dobrze piecze się w skórze i blenduje razem ze skórą, która po upieczeniu jest miękka i smaczna.
Dynię wystarczy podzielić na ćwiartki, pokrojona w kostkę może być za sucha i niewystarczająco aromatyczna.
Zamiast octu balsamicznego można dodać sok z cytryny.

Moja zalewa octowa jest taka, jaką do marynat robiła moja mama: słodko-ostra. Podam proporcje Jadwigi, ale to jest za dużo na jeden raz, więc jak nie planujesz robić dalej, to trzeba mniej. Ja czasem robię dużą ilość i potem trzymam w szklanej butelce butelce, gotową na przyszłość.

Wszystkie papryki, grzybki moja mama robiła w takiej zalewie podstawowej:
4 szkl. wody + 1 szkl. octu 10% + 1 szkl. cukru + 1 łyżka soli. Zgotować, wystudzić. Ja gotuję wodę z cukrem i solą, a ocet wlewam do chłodnego, żeby nie było brzydkiego zapachu w domu.

Wykonanie:
Boczniaki kroję wzdłuż, razem z ogonkami i podsmażam na niewielkiej ilości oleju, małymi porcjami, jak najmniej mieszając, żeby nie puszczały wody, aby się usmażyły, a nie ugotowały. Potem na tę patelnię wrzucam pokrojoną w cieniutkie piórka cebulę, 2 liście laurowe, 3 ziela angielskie, kilka ziaren pieprzu, czasem jałowiec i smażę ją tylko chwilkę, żeby nie była taka surowa. Można też sparzyć wrzątkiem na sicie. Grzyby mieszam w misce z cebulą, wkrajam paseczki nori (na 1kg grzybów, tak ze 2-3 arkusze nori), zalewam na oko wcześniej przygotowaną zalewą i wkładam do słoika. Muszą postać w lodówce kilka dni, u mnie min. tydzień.



Przesłane przez Marta

5-12-2011

Kulebiak

Składniki:

Ciasto:
50 dag maki
szklanka mleka
3 dag drożdży
8 dag masła
2 jajka
2 żółtka
łyżka cukru
sól

Farsz:
kilogram kapusty ( białej)
2 cebule
4-5 suszonych grzybów ( ja daje więcej, bo lubimy)
5-6 łyżek masła
3 jajka ugotowane na twardo
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

Wykonanie:

Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku. Dodajemy polowe mąki, cukier i szczyptę soli. Mieszamy, przykrywamy i stawiamy w cieple do wyrośnięcia. Po godzinie dodajemy jedno jajko, masło, żółtka i resztę mąki. Wyrabiamy i odstawiamy do ciepłego.
Przygotowujemy farsz.
Namoczone wcześniej grzyby odcedzamy (wody nie wylewamy) i kroimy na cieniutkie paseczki. Smażymy je na łyżce masła. Siekamy cebule, dolewamy 2-3 łyżki wywaru z grzybów, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, dusimy 4-5 minut. Drobno szatkujemy kapustę, dodajemy grzyby, cebulę, pozostałe masło i resztę wywaru z grzybów. Kapustę dusimy (ok. pół godziny). Studzimy, mocno odciskamy, dodajemy posiekany jajka, posypujemy szczypta gałki, przyprawiamy solą i pieprzem, dokładnie mieszamy. Farsz i ciasto dzielmy na dwie części. Ciasto rozwałkować na placki ok. 1 cm. Na środku każdego kładziemy farszu zawijamy. Smarujemy surowym jajkiem, kładziemy na natłuszczonej i posypanej mąką blasze, nakłuwamy w paru miejscach i znów odstawiamy do wyrośnięcia na 15-20 minut.
Wstawiamy na godzinę do piekarnika nagrzanego do temp. ok 180 st. Przed podaniem kroimy w plastry.

Przesłane przez pasia251